2024-10-18

Anva Polytech minskar sina utsläpp med Enviros återvunna kimrök

Anva Polytech har på Linkedin meddelat att de minskat sina utsläpp med över 1 000 000 kg koldioxidekvivalenter tack vare användningen av Enviros återvunna kimrök. Anva och Enviros mångåriga samarbete har bland annat resulterat i leveranser av över 175 miljoner chassipluggar och karosspluggar tillverkade av miljöanpassat gummi till Volvo Car Corporation och Volvokoncernen.

“Genom att integrera denna miljöanpassade rCB i vårt Climarub-material har vi kraftigt minskat vårt och våra kunders koldioxidavtryck. Varje kilo av Enviros rCB har ett avsevärt lägre avtryck än jungfrulig kimrök. Detta är ett stort steg framåt i vårt åtagande att producera hållbara gummiblandningar och produkter,” skriver Anva Polytech.

Förutom Volvo Car Corporation och Volvokoncernen levererar AnVa Polytech även komponenter av miljöanpassat gummi med Enviros återvunna kimrök till andra industrier, bland annat i form av tätningar och packningar till den internationella rörtillverkaren Alvenius.